Cloud infrastruktura i servisi

Studijski programNaziv predmetaNastavnik/nastavniciStatus predmetaBroj ESPB
Informacioni sistemi i tehnologijeCloud infrastruktura i servisiBožidar LJ. Radenković, Zorica M. Bogdanović , Aleksandra B. Labus
Asistent: Tamara G. Naumović
Obavezni 6

Cilj predmeta

Cilj ovog predmeta je da se studenti upoznaju sa tehničkim i organizacionim aspektima cloud computing-a, kroz analizu modela, tehničkih rešenja, rizika i sigurnosnih aspekata cloud tehnologija. Pored servisa za virtuelizaciju resursa, posebna pažnja je posvećena konceptima virtuelizacije aplikacija i cloud servisima za prikupljanje, pretraživanje i obradu velikih količina podataka u elektronskom poslovanju (big data).

Ishod predmeta

Studenti su osposobljeni za projektovanje cloud infrastrukture i implementaciju aplikacija elektronskog poslovanja korišćenjem cloud servisa.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava

Uvod u cloud computing. Pojam i koncepti virtuelizacije resursa. Virtuelizacija aplikacija i razdvajanje aplikacija od IT infrastrukture. Poređenje virtuelizacije aplikacija i virtuelizacije IT infrastrukture. Tipovi virtuelizacije hardvera: potpuna virtuelizacija, hardverski potpomognuta virtuelizacija, paravirtuelizacija, parcijalna virtuelizacija. Hipervizori. Virtuelizacija procesora: koncepti i softver. Virtuelizacija mreže. Virtuelizacija operativnih sistema. Virtuelizacija fajl sistema. Virtuelizacija baza podataka. Standardi u cloud computing-u. Projektovanje cloud infrastrukture. Privatni, javni i hibridni cloud. Infrastruktura kao servis. Platforma kao servis. Softver kao servis. Uvod u mikroservisne arhitekture. Docker kao infrastruktura za aplikacije elektronskog poslovanja. Upravljanje podacima u Docker kontejnerima. Orkestracija servisa, automatizacija deployment-a aplikacija, skaliranje i upravljanje. Кubernetes. Кontinuirane isporuke aplikacija, Git. IT automatizacija, Ansible. Upravljanje cloud infrastrukturom. Servisi globalnih cloud provajdera: AWS, Microsoft Azure, Google. Cloud servisi za prikupljanje, pretraživanje, obradu i korišćenje velikih količina podataka u elektronskom poslovanju (big data). Sigurnost u cloud okruženju. Upravljanje rizikom i specifičnosti projektovanja poslovnih procesa elektronskog poslovanja na cloud infrastrukturi. Razvoj aplikacija elektronskog poslovanja u cloud computing okruženju. Skaliranje aplikacija u cloud okruženju. Migracija sa tradicionalne na cloud infrastrukturu. Primeri primene cloud computing servisa u elektronskom poslovanju preduzeća.

Praktična nastava

Platforme za virtualizacuju: Virtuelizacija u Linux operativnom sistemu. Qemu. КVM. Libvirt. Кreiranje virtuelnih mašina. Upravljanje resursima virtuelnih mašina. Upravljanje performansama. Bekap virtuelnih mašina. Кloniranje, snepšotovi i oporavak iz bekapa. Virtuelizacija mreže u Linux operativnom sistemu. Virtuelizacija fajl sistema, Gluster. Virtuelizacija baza podataka. Uvod u nerelacione cloud baze podataka. MongoDB. Alati za deployment i izvršavanje aplikacija: Docker, Кubernetes. Automatizacija deployment-a virtuelnih mašina i mikroservisa: Ansible alat. Upoznavanje sa okvirima za upravljanje velikim količinama podataka u cloud-u: ApacheSpark. Upravljanje cloud infrastrukturom: VM-ware, MS Hiper-V, OVirt, OpenStack, OpenNebula. Amazon cloud servisi.

Literatura

1. B. Radenković, M. DespotovićZrakić, Z. Bogdanović, D. Barać, A. Labus, Elektronsko poslovanje, poglavlje 2. Infrastruktura elektronskog poslovanja, pp. 19-52, Fakultet organizacionih nauka, Beograd, 2015.

2. Despotović-Zrakić, M., Milutinović, V., & Belić, A. (2014). Handbook of Research on High Performance and Cloud Computing in Scientific Research and Education, chapters 1-7 (pp. 1-194). Hershey, PA: IGI Global. https://doi.org/10.4018/978-1-4666-5784-7

3. J. Buelta Hands,On Docker for Microservices with Python: Design, deploy, and operate a complex system with multiple microservices using Docker and Kubernetes Packt Publishing, 2019

4. A. Artasanchez, AWS for Solutions Architects: Design your cloud infrastructure by implementing DevOps, containers, and Amazon Web Services Packt Publishing, 2021

5. B. Radenković, M. Despotović-Zrakić, Z. Bogdanović, D. Barać, A. Labus, Materijali za predmet Cloud infrastruktura i servisi, u e-formi, sa portala za e-učenje moodle.elab.fon.bg.ac.rs , 2021