Razvoj mobilnih aplikacija i servisa – projekat

Studijski programNaziv predmetaNastavnik/nastavnici:Status predmetaBroj ESPB
Informacioni sistemi i tehnologije Razvoj mobilnih aplikacija i servisa - projekatDušan M. Barać , Aleksandra B. Labus
Asistenti: Tamara G. Naumović , Petar Lukovac , Aleksa Miletić , Milica Simić
izborni 5

Cilj predmeta

Cilj predmeta je da se studenti upoznaju sa principima projektovanja, razvoja i implementacije mobilnih aplikacija i servisa.

Ishod predmeta

Studenti stiču teorijska i praktična znanja neophodna za razvoj i implementaciju sistema mobilnog poslovanja.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Osnove mobilnih tehnologija. Tehnologije bežičnog prenosa. Mobilne mreže. 5G. GPS, QR, RFID, Bluetooth i NFC tehnologije. Sveprisutno računarstvo, Context-Aware i Wearable računarstvo. Proširena realnost. Mobilni operativni sistemi: Android, iOS. Projektovanje i razvoj aplikacija mobilnog poslovanja. Specifičnosti razvoja softvera u mobilnom okruženju. Arhitekture mobilnih aplikacija. Mobilne aplikacije u IT ekosistemima. Životni ciklus mobilnih aplikacija. Razvojne platforme, jezici, alati i okruženja za razvoj mobilnih aplikacija: Java, Kotlin, Android Studio, Swift, xCode. Optimizacija mobilnih aplikacija. Servisi mobilnog poslovanja. Veb servisi u mobilnom okruženju. Razvoj multiplatformskih aplikacija. Progressive web applications (PWA). Sigurnost u mobilnim aplikacijama. Razvoj mobilnih aplikacija u cloud okruženju. Upravljanje performansama mobilnih aplikacija.

Praktična nastava

Projektovanje i razvoj aplikacija mobilnog poslovanja. Metodologije za upravljanje razvojem mobilnih aplikacija. Savremene arhitekture mobilnih aplikacija i IT ekosistemima. Razvojna okruženja za projektovanje mobilnih aplikacija. Osnove razvoja mobilnih aplikacija. Razvoj Android mobilnih aplikacija. Elementi korisničkog interfejsa. Dinamička adaptabilnost i internacionalizacija interfejsa. Struktura i međusobna komunikacija komponenata Android aplikacije. Mehanizmi za perzistiranje podataka. Rad sa SQLite bazama podataka. Fragmentacija, modularnost i ponovno korišćenje interfejsa. Tehnike za sažimanje informacija na ograničenom prostoru. Sistemski događaji i obaveštenja u Android-u. Nativne funkckionalnosti mobilnih telefona. Primena lokacijskih servisa u Android mobilnim applikacijama. Tehnologije za prenos podataka. XML i JSON formati za prenos podataka. Mobilne aplikacije u REST arhitekturama. Firebase servisi u razvoju mobilnih aplikacija. Integracija mobilnih aplikacija sa cloud servisima. Razvoj iOS mobilnih aplikacija. iOS Swift. Hibridne aplikacije. React Native. Ionic. PWA.

Izrada projekta: projekat sadrži projektni zadatak, dokumentaciju projektnog rešenja, implementacionu dokumentaciju i analizu postignutih rezultata. Odbrana projekta se vrši pred predmetnim nastavnicima i studentima modula Tehnologije elektronskog poslovanja. Projektna dokumentacija se dostavlja studentima modula, a predmetni nastavnik imenuje jednog studenta koji će biti oponent i čiji zadatak će biti da na osnovu detaljno proučene dokumentacije pripremi komentare, pitanja i uz pomoć predmetnih nastavnika vodi diskusiju tokom odbrane projekta.

Literatura

1. B. Radenković, M. DespotovićZrakić, Z. Bogdanović, D. Barać, A. Labus, Elektronsko poslovanje, poglavlje 19. Mobilno poslovanje, pp. 261-272, Fakultet organizacionih nauka, Beograd, 2015.
2. Barać, D., Radenković, M. & Jovanić, B. Mobile Learning Services on Cloud. In Handbook of Research on High Performance and Cloud Computing in Scientific Research and Education, eds. M.Despotović-Zrakić, V.Milutinović, A.Belić, pp. 147-172. IGI Global, 2014.
3. М. Milutinović, А. Labus, V. Stojiljković, Z. Bogdanović, M. Despotović-Zrakić, Designing a mobile language learning system based on lightweight learning objects. Multimedia Tools and Applications,  DOI: 10.1007/s11042-013-1704-5, 2015
4. R. Meier, Professional Android 4 Application Development, 4th edition, 2018
5. M. Neuburg, iOS 12 Programming Fundamentals with Swift: Swift, Xcode, and Cocoa Basics, 1st Edition, O’Reilly Media, 2018
6. B. Radenković, M. Despotović-Zrakić, Z. Bogdanović, D. Barać, A. Labus, Materijali za predmet Razvoj mobilnih aplikacija i servisa – projekat, u e-formi, sa portala za e-učenje moodle.elab.fon.bg.ac.rs, 2021