Projektovanje računarskih mreža preduzeća

Studijski programNaziv predmetaNastavnik/NastavniciStatus predmetaBroj ESPB
Informacioni sistemi i tehnologijeProjektovanje računarskih mreža preduzećaBožidar Lj. Radenković, Veljko MilutinovićIzborni5

Cilj predmeta

Cilj ovog predmeta je osposobljavanje studenata za samostalno projektovanje, realizaciju i korišćenje infrastrukture i servisa računarskih mreža u elektronskom poslovanju preduzeća.

Ishod predmeta

Studenti su osposobljeni za samostalno projektovanje, realizaciju i korišćenje računarskih mreža u elektronskom poslovanju preduzeća.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava

Identifikacija zahteva i izbor modela umrežavanja u računarskim mrežama preduzeća. Planiranje servisa i definisanje politike kvaliteta servisa. Izbor opreme za mrežnu infrastrukturu. Pravila i standardi za implementaciju mrežnih servisa u elektronskom poslovanju. Planiranje adresnog prostora računarske mreže za IPv4 i IPv6. Projektovanje logičke arhitekture mreže. Definisanje tipova portova, logičko razdvajanje i agregacija saobraćaja na sloju mrežnog interfejsa. Projektovanje redundanse, pouzdanosti i raspodele opterećenja po slojevima. Izbor protokola za interno i eksterno rutiranje saobraćaja u računarskim mrežama preduzeća. Dizajn NTP servisa. Analiza zahteva i projektovanje VPN servisa za elektronsko poslovanje. Definisanje politike zaštite i izbor firewall tehnologije. Izbor modela i projektovanje sistema za upravljanje računarskom mrežom preduzeća: analiza logova, SNMP, TR-069. Projektovanje konvergentne mreže preduzeća. Protokoli za konvergenciju servisa i inženjering saobraćaja: MPLS, RVSP. Projektovanje multimedijalnih servisa: VoIP, video konferencije, live streaming servisi. Analiza zahteva i projektovanje virtuelne infrastrukture za elektronsko poslovanje preduzeća. Metode za virtuelizaciju računarske mreže i softverski definisane mreže. Projektovanje i realizacija softverski definisanih mreža u preduzećima. Specifičnosti projektovanja računarskih mreža u data centrima. Metode za testiranje i evaluaciju mrežnih servisa. Revizija u računarskim mrežama preduzeća i javnih ustanova.

Praktična nastava

Projektovanje računarske mreže preduzeća. Konfigurisanje portova, virtuelizacija mreže i agregacija saobraćaja na sloju mrežnog interfejsa: VLAN, EtherChannel, LACP. Planiranje adresnog prostora i korišćenje DHCP protokola za dodelu mrežnih adresa. Implementacija rešenja za rutiranje saobraćaja u mreži i povezivanje sa drugim mrežama: OSPF i BGP. Konfigurisanje redundanse i raspodele opterećenja na sloju mrežnog interfejsa: STP, MSTP, i na mrežnom sloju: HSRP, VRRP. Konfigurisanje redundanse i raspodele opterećenja na aplikacionom sloju: DNS load balancing, PROXY serveri. Praćenje performansi računarske mreže preduzeća: Cacti, MRTG. Implementacija VPN servisa na sloju mrežnog interfejsa: PPTP, na mrežnom i aplikacionom sloju: L2TP, IPSec. Konfiguracija multimedijalnih servisa u računarskoj mreži preduzeća: SIP, Asterisk, CallManager, middleware platforma. Projektovanje mrežnih rešenja za multikast saobraćaj. Konfiguracija virtuelnih mašina i mrežnih interfejsa u Linux i cloud okruženju: OpenvSwitch, Open Daylight, Open Stack, Mininet. Projektovanje data centra preduzeća: TIA 942. Evaluacija razvijenih rešenja.

Literatura

1. Б.Раденковић, М.Деспотовић-Зракић, З.Богдановић, Д.Бараћ, А.Лабус, Електронско пословање, поглавље 2. Инфраструктура електронског пословања, пп. 20-52, ФОН, 2015.
  2. Б.Раденковић, М.Деспотовић-Зракић, З.Богдановић, Д.Бараћ, А.Лабус, Ж.Бојовић, Интернет интелигетних уређаја, Део I Теоријске основе интернета интелигентних уређаја, ISBN:978-86-7680-304-0; ФОН, Београд, 2017.
  3. Dioguardi G., Network Enterprises, Springer, 2010.
  4. ONF, SDN Architecture Overview Version 1.3, са сајта www.opennetworking.org, 2014.
  5. Haleplidis, Evangelos, Kostas Pentikousis, Spyros Denazis, J. Hadi Salim, David Meyer, and Odysseas Koufopavlou. Software-defined networking (SDN): Layers and architecture terminology. No. RFC 7426. 2015.
  6. J. Denton, Learning OpenStack Networking: Build a solid foundation in virtual networking technologies for OpenStack-based clouds, 3rd Edition, Packt Publishing, 2018, ISBN: 1788392493.
  7. Haleplidis, Evangelos, Kostas Pentikousis, Spyros Denazis, J. Hadi Salim, David Meyer,Odysseas Koufopavlou, Software-defined networking (SDN): Layers and architecture terminology, 2015.
  8. B. Radenković, M. Despotović-Zrakić, Z.Bogdanović, D. Barać, A.Labus, Materijali za predmet Projektovanje računarskih mreža preduzeća, u e-formi, sa portala za e-učenje moodle.elab.fon.bg.ac.rs, 2021.
  9. Материјали у е-форми, са портала за е-учење moodle.elab.fon.bg.ac.rs , 2021.