Internet inteligentnih uređaja i pametna okruženja

Studijski programNastavniciStatus predmetaESPB
Softversko inženjerstvo i elektronsko poslovanjeAleksandra Labus, Milutinović Veljko Izborni10

Sadržaj predmeta

Upoznavanje studenata sa najnovijim naučnim istraživanjima u oblasti interneta inteligentnih uređaja. Metodologija naučno-istraživačkog rada u oblasti interneta inteligentnih uređaja. Modeliranje infrastrukture pametnih okruženja zasnovane na internetu inteligentnih uređaja, cloud computing-u, big data i mobilnim tehnologijama. Analiza inteligentnih uređaja za automatizaciju pametnih okruženja. Ugrađeni (embedded) sistemi. Komunikacija inteligentnih uređaja. Senzorske mreže. Modeliranje bežičnih senzorskih mreža. M2M komunikacija. Analiza IoT mrežnih i aplikativnih protokola za razvoj pametnih okruženja. Sveprisutno računarstvo u pametnim okruženjima. Cloud platforme za upravljanje IoT sistemima. Pregled literature i rezultata najznačajnijih naučno-istraživačkih radova i međunarodnih projekata iz odabranih domena pametnih okruženja. Pametni gradovi. Pametne kuće. Pametna obrazovna okruženja. Pametne učionice. Pametne kancelarije. Pametni saobraćaj. Inteligetni transportni sistemi. Pametna vozila. Pametna industrija. Internet inteligentnih uređaja u ekologiji. Internet inteligentnih uređaja u trgovini, logistici i marketingu. Pametna poljoprivreda. Pametne elektroenergeske mreže (smart grid). Internet inteligentnih uređaja u e-zdravstvu. SmartHealthcare. Wearable computing u: zdravstvu, obrazovanju i sportu. Pametna e-uprava. Nadgledanje pametnih okruženja primenom dronova. Metodologija razvoja naprednih servisa pametnih okruženja. Ambijentalna inteligencija, veštačka inteligencija i IoT (Artificial Intelligence of Things – AIoT), virtuelna i proširena realnost u pametnim okruženjima. Computer vision. Metode analize velikih količina podataka iz pametnih okruženja primenom big data tehnologija. Crowdsensing. Primena Blockchain tehnologija u pametnim okruženjima. Analiza trendova u oblasti interneta inteligentnih uređaja: upravljanje IoT master podacima, autonomna vozila, sigurnost u IoT sistemima, digital twin, duboko učenje za IoT, Internet of Food, napredni senzori (Internet of Senses). Planiranje i realizacija naučnog istraživanja u oblasti interneta inteligentnih uređaja. Pregled aktuelnih naučno-istraživačkih projekata i priprema za konkurisanje na međunarodne projekte u oblasti interneta inteligentnih uređaja.

Cilj predmeta

Cilj ovog predmeta je da se studenti upoznaju sa metodologijom naučno-istraživačkog rada u oblasti interneta inteligentnih uređaja, kao i da ovladaju metodama, postupcima, tehnikama i alatima za modeliranje i razvoj novih rešenja u automatizaciji pametnih okruženja.

Ishod predmeta

Studenti su osposobljeni za planiranje, realizaciju i objavljivanje rezultata naučnih istraživanja i učešće u naučno-istraživačkim projektima u oblasti interneta inteligentnih uređaja i pametnih okruženja.

Literatura

1. B.Radenković, M.Despotović-Zrakić, Z.Bogdanović, D.Barać, A.Labus, Ž.Bojović, Internet inteligetnih uređaja, ISBN:978-86-7680-304-0; FON, Beograd, 2017.
  2. B.Radenković, M.Despotović-Zrakić, Z.Bogdanović, D.Barać, A.Labus, Praktikum iz interneta inteligentnih uređaja, u pripremi, FON, Beograd, 2020.
  3. Radenkovic, B., & Kocovic, P. (2017). From Ubiquitous Computing to the Internet of Things. In P. Kocovic, R. Behringer, M. Ramachandran, & R. Mihajlovic (Eds.), Emerging Trends and Applications of the Internet of Things (pp. 1-42). Hershey, PA: IGI Global. doi:10.4018/978-1-5225-2437-3.ch001
  4. Radenković, M., Bogdanović, Z., Despotović-Zrakić, M., Labus, A., & Lazarević, S. (2020). Assessing consumer readiness for participation in IoT-based demand response business models. Technological Forecasting and Social Change, Vol. 150, https://doi.org/10.1016/j.techfore.2019.119715
  5. Radenković, M., Lukić, J., Despotović-Zrakić, M., Labus, A., & Bogdanović, Z. (2018). Harnessing business intelligence in smart grids: A case of the electricity market. Computers in Industry, 96, 40-53., DOI:10.1016/j.compind.2018.01.006, ISSN: 0166-3615
  6. Vukićević, S., Đorđević, M., Glumbić, N., Bogdanović, Z. and Đurić Jovičić, M., 2019. A Demonstration Project for the Utility of Kinect-Based Educational Games to Benefit Motor Skills of Children with ASD. Perceptual and motor skills, 126(6), pp.1117-1144
  7. S. Vukićević, Z.Stamenković, S.Murugesan, Z. Bogdanović, B. Radenković, A new Telerehabilitation system based on Internet of things, Facta Universitatis, Series: Electronics and Energetics, vol. 29, no. 3, pp. 395-407, 2016, ISSN: 0353-3670
  8. Rodić‐Trmčić, B., Labus, A., Barać, D., Popović, S. & Radenković, B., (2018). Designing a course for smart healthcare engineering education. Computer Applications in Engineering Education, 26(3), pp.484-499, ISSN: 1099-0542.
  9. I. Jezdović, N. Nedeljković, Z. Bogdanović, A. Labus, B. Radenković, “Smart Cities – System for monitoring Microclimate Conditions based on Crowdsensing”, In: ICETE 2017 – Proceedings of the 14th International Joint Conference on e-Business and Telecommunications, 2017, pp, 108-115, 24-26. jul 2017, Madrid, ISBN 978-989-758-257-8
  10. Materijali u e-formi, sa portala za e-učenje moodle.elab.fon.bg.ac.rs