Cloud computing i big data – SAS

Studijski programNastavniciStatus predmetaSemestarESPB
Elektronsko poslovanje i Java tehnologijeBožidar Lj. Radenković, Veljko MilutinovićIzborni18

Cilj predmeta je osposobljavanje studenata za projektovanje i razvoj naprednih cloud infrastruktura i servisa za implementaciju aplikacija elektronskog poslovanja. Posebna pažnja je posvećena konceptima virtuelizacije aplikacija i cloud servisima za prikupljanje, pretraživanje i obradu velikih količina podataka u elektronskom poslovanju - big data.

Studenti su osposobljeni za samostalno projektovanje i implementaciju kompleksnih pouzdanih, skalabilnih i distribuiranih aplikacija elektronskog poslovanja zasnovanih na big data i cloud tehnologijama.

1. B. Radenković, M. Despotović-Zrakić, Z. Bogdanović, D. Barać, A. Labus, Elektronsko poslovanje; Fakultet organizacionih nauka, Beograd, 2015.

2. M. Despotović-Zrakić, V. Milutinović, A. Belić, High performance and cloud computing in scientific research and education, monografija, IGI Global, 2014.

3. Despotovic-Zrakic M,Simic K, Labus A ,Milic A, Jovanic B, Scaffolding Environment for e-Learning through Cloud Computing, Educational Technology & Society, 2013.

4. Milovanović S, Bogdanović Z, Labus, A, Barać D, Despotović-Zrakić M, An approach to identify user preferences based on social network analysis, Future Generation Computer Systems, https://doi.org/10.1016/j.future.2, 2019.

5. Šuh, V. Vujin, D. Barać, Z. Bogdanović, B. Radenković, Designing Cloud Infrastructure for Big Data in E-Government, Journal for Universal Excellence, vol. 4, no. 1, pp. A26-A38, Faculty of organizational studies in Novo Mesto, Slovenia, 2015.

6. T. Laszewski, K. Arora, E. Farr, P.Zonooz, Cloud Native Architectures: Design high-availability and cost-effective applications for the cloud, Packt Publishing; 1 edition, 2018.

7. S. Gai, Building a Future-Proof Cloud Infrastructure: A Unified Architecture for Network, Security, and Storage Services, Addison-Wesley Professional, 2020

8. R. Chaudhary, G. S. Aujla, N. Kumar and J. J. P. C. Rodrigues, Optimized Big Data Management across Multi-Cloud Data Centers: Software-Defined-Network-Based Analysis, IEEE Communications Magazine, 2018

9. Malaska, T. & Seidman, J, Foundations for Architecting Data Solutions: Managing Successful Data Projects, O'Reilly Media, 2018

10.Bengfort, B. & Kim, J, Data Analytics with Hadoop: An Introduction for Data