Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu

Katedra za elektronsko poslovanje

Jelena Milojković

Ime i prezime: Jelena Milojković
Naziv disertacije: Interoperabilnost u elektronskom poslovanju statističkih sistema
Mentor:  prof.dr Božidar Radenković

Rezime

Predmet ove disertacije je definisanje modela interoperabilnog elektronskog poslovanja statističkih sistema baziranog na servisno orijentisanoj arhitekturi (SOA) i veb-servisima, prilagođenog za primenu u statističkom sistemu Srbije. Zvanična statistika je ključna za obezbeđivanje podataka o ekonomskoj, demografskoj i socijalnoj situaciji, kao i o stanju životne sredine, što omogućava donošenje informisanih odluka na svim nivoima društva.

Većina zemalja ima jednu ili više nacionalnih statističkih organizacija (NSIs) koje prikupljaju, obrađuju i organizuju statističke podatke za različite korisnike. U okviru svake NSI, produkcija statistike se obično odvija kroz nezavisne proizvodne linije za različite statističke oblasti, što otežava razmenu podataka između domena i dovodi do dupliciranja napora i resursa.

Elektronska razmena statističkih podataka postaje sve važnija, ali je često praćena nedostatkom interoperabilnosti i potrebom za konvertovanjem podataka. Ovo istraživanje naglašava potrebu za usvajanjem zajedničkih standarda za razmenu i deljenje statističkih podataka i meta-podataka kako bi se statistički procesi učinili efikasnijim. Cilj je uspostaviti skup standarda koji omogućava lak i blagovremen pristup podacima, kao i pristup meta-podacima koji te podatke čine smislenijim i upotrebljivijim.

Servisno-orijentisana arhitektura (SOA) statističkih informacionih sistema omogućava interoperabilnost na nivou aplikacija i poslovnih procesa. Semantička interoperabilnost obezbeđena je kreiranjem zajedničke domenske ontologije i razvojem zajedničkog modela podataka nad tom ontologijom. Ovo omogućava integraciju i koordinaciju različitih sistema i procesnih linija unutar NSIs.

Rezultati ove disertacije doprinose unapređenju statističkih sistema omogućavajući ne samo efikasniju razmenu i deljenje podataka, već i globalno planiranje i optimizaciju procesa. Primena razvijenog modela poslovne inteligencije i softvera testirana je i u fabrici automobila, što potvrđuje njegovu praktičnu vrednost i efikasnost u realnim uslovima.