Upravljanje softverskim projektima – odabrana poglavlja

STUDIJSKI PROGRAMNAZIV PREDMETANASTAVNIK/NASTAVNICISTATUS PREDMETABROJ ESPB
Informacioni sistemi i tehnologijeUpravljanje softverskim projektima - odabrana poglavljaSavić S. Dušan, Antović D. Ilija, Jovanović M. Jelena Izborni10

Cilj predmeta

Upoznati studente sa naprednim tehnikama upravljanja softverskim projektima.
Razviti kod studenata razumevanje i sposobnost kritičke analize modernih pristupa procesu upravljanja softverskim projektima.
Osposobiti studente za identifikovanje aktuelnih istraživačkih pravaca i izazova u upravljanju softverskim projektima.
Osposobiti studente za samostalni istraživački rad u oblasti upravljanja softverskim projektima.

Ishod predmeta

Studenti su osposobljeni da:
– razumeju i kritički analiziraju upravljanje softverskim projektima na nivou pojedinca, razvojnih timova, softverskih kompanija i virtuelnih okruženja
– kritički sagledaju i analiziraju rezultate i dostignuća savremenih modela upravljanja procesom razvoja softvera
– koriste aktuelne alate za upravljanje softverskim projektima kako u praksi, tako i u naučno-istraživačkom radu
– samostalno realizuju istraživački rad u oblasti upravljanja softverskim projektima.

Sadržaj predmeta

Organizacija i planiranje aktivnosti u projektima razvoja softvera. Klasični softverski procesi. Agilni softverski procesi. Softverske metrike i kvalitet softvera. Individualno upravljanje razvojem softvera. Upravljanje razvojem softvera u timu. Odnos upravljanja razvojem softvera i drugih oblasti softverskog inženjerstva. Validacija, testiranje i merenje performansi softvera kao softverski procesi. Alati za upravljanje softverskim projektima. Procena troškova softverskih projekata (COCOMO model). Upravljanje rizicima u softverskim projektima.
Metodologija istraživanja u domenu upravljanja softverskim projektima. Upoznavanje sa relevantnim istraživačkim pravcima i aktuelnim istraživačkim temama kroz sistematični pregled literature (časopisa, zbornika radova i monografija) u oblasti upravljanja softverskim projektima.
Za izabranu oblast primene (alati, metode, analiza modela procesa i sl.) vrši se samostalno istraživanje i prikaz rezultata u formi rada za naučno-istraživačku konferenciju ili časopis.

Metode izvođenja nastave

Klasična predavanja ili mentorski rad, zavisno od broja prijavljenih studenata. Samostalni istraživački rad. Obavezna je izrada samostalnog istraživačkog projekta koji se realizuje uz konsultacije sa nastavnikom i sadrži pregled literature i istraživanje u izabranoj oblasti.

Literatura

1. I. Sommerville, Software Engineering (10th Edition). Pearson Education, 2015.
2. M.K. Chemuturi and T.M. Cagley Jr., Mastering Software Project Management: Best Practices, Tools and Techniques, J. Ross Publishing, 2010.
3. R.K. Wysocki, Effective Project Management: Traditional, Agile, Extreme (6th edition), Wiley, 2011.
4. Project Management Institute, Software Extension to the PMBOK Guide, 2013.
5. Cristina T. Cerdeiral, Gleison Santos, Software project management in high maturity: A systematic literature mapping, Journal of Systems and Software, Volume 148, 2019, Pages 56-87, ISSN 0164-1212, doi.org/10.1016/j.jss.2018.10.002.
6. M. Niazi, S. Mahmood, M. Alshayeb, M. R. Riaz, K. Faisal, N. Cerpa, S. U. Khan, I. Richardson, Challenges of project management in global software development: A client-vendor analysis, Information and Software Technology, Volume 80, 2016, Pages 1-19, ISSN 0950-5849, doi.org/10.1016/j.infsof.2016.08.002.
7. Z. Masood, R. Hoda and K. Blincoe, “Real World Scrum A Grounded Theory of Variations in Practice,” in IEEE Transactions on Software Engineering, doi:10.1109/TSE.2020.3025317.
8. M. Franzago, D. D. Ruscio, I. Malavolta and H. Muccini, “Collaborative Model-Driven Software Engineering: A Classification Framework and a Research Map,” in IEEE Transactions on Software Engineering, vol. 44, no. 12, pp. 1146-1175, 1 Dec. 2018, doi:10.1109/TSE.2017.2755039 .
9. P. Clarke, R. V. O’Connor, B. Leavy and M. Yilmaz, “Exploring the Relationship between Software Process Adaptive Capability and Organisational Performance,” in IEEE Transactions on Software Engineering, vol. 41, no. 12, pp. 1169-1183, 1 Dec. 2015, doi:10.1109/TSE.2015.2467388 .