Upravljanje rizikom u razvoju aplikacija elektronskog poslovanja

Studijski programNaziv predmetaNastavnik/nastavniciStatus predmetaBroj ESPB
Informacioni sistemi i tehnologijeUpravljanje rizikom u razvoju aplikacija elektronskog poslovanja Despotović-Zrakić S. Marijana ,
Aleksandra B. Labus,
Asistent:Tamara G. Naumović
izborni 5

Cilj predmeta

Cilj ovog predmeta je da se studenti upoznaju sa konceptom upravljanja projektima u elektronskom poslovanju, kao i sa metodama i modelima za upravljanje rizikom u projektima elektronskog poslovanja.

Ishod predmeta

Studenti su osposobljeni za primenu savremenih tehnika, metoda i koncepata upravljanja projektima i upravljanja rizikom u elektronskom poslovanju.

Sadržaj predmeta

Teorijska nastava:

Arhitekture i paradigme u razvoju sistema e-poslovanja. Standardi u razvoju sistema e-poslovanja. Upravljanje projektima elektronskog poslovanja. Tradicionalne i agilne metode za upravljanje projektima elektronskog poslovanja. SCRUM. DSDM. RAD. Upravljanje projektnom dokumentacijom. Program menadžment. SAFE okvir za agilno upravljanje projektima u preduzeću. Pojam IT rizika. Tehnički i organizacioni aspekti upravljanja IT rizikom. Metode i tehnike za identifikaciju i ocenu rizika. Praćenje i izveštavanje o rizicima. Učenje iz rizika. Metode upravljanja rizikom u razvoju sistema elektronskog poslovanja. Upravljanje rizikom u projektima elektronskog poslovanja u distribuiranom okruženju. Analiza poslovnih procesa. Modeliranje poslovnih procesa. Poslovna analiza. Cobit okvir za upravljanje informacionim tehnologijama. Upravljanje sigurnošću informacija primenom ISO/IEC 27000 serije standarda. Kreiranje politike sigurnosti. Upravljanje kontinuitetom poslovanja. Upravljanje incidentima. Planiranje oporavka sistema (disaster recovery). IT revizija. Metodologija i tehnike IT revizije.

Praktična nastava

Upravljanje IT projektima. Alati i platforme za upravljanje projektima. MS Project. Jira. Trello, Redmine. Upravljanje projektima razvoja softvera primenom OpenProject alata. Agilno upravljanje projektima na realnim primerima. Implementacija SCRUM koncepata. Identifikacija i analiza rizika u projektima elektronskog poslovanja. Izrada plana za upravljanje rizikom. Uvođenje standarda za upravljanje sigurnošću informacija. Izrada plana kontinuiteta poslovanja. Izrada plana za upravljanje incidentima. Alati i tehnike IT revizije. Rešavanje studija slučaja.

Literatura

1. B. Radenković, M. Despotović-Zrakić, Z. Bogdanović, D. Barać, A. Labus, Elektronsko poslovanje, poglavlja 5. Organizacione strukture za elektronsko poslovanje, 6. Poslovni procesi u elektronskom poslovanju, 7. Upravljanje projektima u elektronskom poslovanju, pp. 79-121, ISBN 978-86-7680-304-0; Fakultet organizacionih nauka, Beograd, 2015.

2. Labus, M., Despotović-Zrakić, M., Bogdanović, Z., Barać, D., Popović, S.: Adaptive E-Business Continuity Management: Evidence from the Financial Sector. Computer Science and Information Systems, 2020

3. Labus M., Despotović-Zrakić M., Bogdanović Z. (2017) Introducing Adaptive E-Business Continuity Management. In: Rocha Á., Correia A., Adeli H., Reis L., Costanzo S. (eds) Recent Advances in Information Systems and Technologies. WorldCIST 2017. Advances in Intelligent Systems and Computing, vol 569. Springer, Cham.

4. B. Radenković, M. Despotović-Zrakić, Z. Bogdanović, D. Barać, A. Labus, Materijali za predmet Upravljanje rizikom u razvoju aplikacija elektronskog poslovanja, u e-formi, sa portala za e-učenje moodle.elab.fon.bg.ac.rs, 2021

5. Materijali u e-formi, sa portala za e-učenje moodle.elab.fon.bg.ac.rs, 2021