Upravljanje i analiza podataka u elektronskom poslovanju – MAS

Studijski programNastavniciStatus predmetaSemestarESPB
Elektronsko poslovanje Dragan V. VukmirovićIzborni16

U procesu elektronskog poslovanja, preduzeća moraju da osiguraju pravilnu interpretaciju i upotrebu kvalitetnih i pravovremenih informacija u cilju efikasnijeg poslovanja, prvenstveno kroz podršku odlučivanju i povećanje operativne efikasnosti, uz poštovanje pozitivnih zakonskih propisa vezanih za upotrebu podataka. Cilj predmeta je ovladavanje znanjima i veštinama rada sa podacima u oblasti elektronskog poslovanja, praćenjem životnog ciklusa podataka, primenom savremenih metoda i pristupa.

Savladavanjem materije predmeta studenti stiču praktična znanja i veštine koja su neophodna za samostalno upravljanje i analizu podataka koji se generišu u internom i eksternom onlajn okruženju, posebno u veb sferi, društvenim medijima i društvenim mrežama.

1. Beręsewicz, M., R. Lehtonen, F. Reis, L. di Consiglio and M. Karlberg An overview of methods for treating selectivity in Big data sources, Publications Office of the European Union, Luxembourg 2018.
2. Cleff, T. Exploratory Data Analysis in Business and Economics, An Introduction Using SPSS, Stata, and Excel Springer 2014.
3. Hemann, C., K. Burbary Digital Marketing Analytics: Making Sense of Consumer Data in a Digital World: Making Sense of Consumer Data in a Digital World (Que Biz-Tech), 2. edition, Que Publishing 2018.
4. Kamki, J. Digital Analytics, Data-Driven Decision Making in Digital World Notion Press 2016.
5. Pimpler, E. Data Visualization and Exploration with R. A practical guide to using R, R Studio, and Tidyverse for data visualization, exploration, and data science applications Geospatial Training Services, Boerne, TX 2017.
6.Wexler, S., J. Shaffer and A. Cotgreave The Big Book of Dashboards, Visualizing Your Data Using Real-World Business Scenarios John Wiley & Sons, Inc 2017.