Softverski proces i održavanje softvera – odabrana poglavlja

Studijski programNaziv predmeta Nastavnik/nastavniciStatus predmetaBroj ESPB
Softversko inženjerstvo i elektronsko poslovanjeSoftverski proces i održavanje softvera Vlajić S. Siniša, Milić Ž. Miloš Izborni10

Cilj predmeta

Cilj predmeta obuhvata upoznavanje sa modelima životnog ciklusa softvera, ovladavanje sa modelima i metodama ocenjivanja procesa i shvatanje tehnika održavanja softvera. Cilj predmeta je osposobljavanje studenata za učešće u istraživanjima iz oblasti softverskog procesa i održavanja softvera.

Ishod predmeta

Studenti su osposobljeni da:
– primenjuju razne modele i metode životnog ciklusa softvera
– primenjuju savremene tehnike održavanja softvera
– analiziraju i unapređuju postojeće modele, metode i tehnike životnog ciklusa softvera
– obavljaju samostalni istraživački rad u oblasti softverskog procesa i održavanja softvera.

Sadržaj predmeta

Metodologija naučno-istraživačkog rada u oblasti softverskog procesa i održavanja softvera. Sistematičan pregled literature iz domena softverskog procesa i održavanja softvera. Proces implementacije i promene: Infrastruktura i upravljanje softverskim procesom. Modeli procesa. Implementacije, promene i praktična razmatranja. Definicija procesa: Model i procesi životnog ciklusa softvera. Adaptacija i automatizacija procesa. Ocenjivanje procesa: Modeli i metode ocenjivanja procesa. Merenje procesa i proizvoda: Merenje procesa. Merenje softverskog proizvoda. Kvalitet izmerenih rezultata. Modeli softverskog proizvoda. Tehnike za merenje procesa. Osnove održavanja softvera: Definicija i terminologija. Priroda održavanja softvera. Potreba za održavanjem. Cena održavanja. Evolucija softvera. Kategorije održavanja. Ključna pitanja održavanja softvera: Tehnička pitanja. Upravljanje održavanjem. Procena cene održavanja. Mere održavanja softvera. Proces održavanja: Opis procesa. Aktivnosti održavanja. Tehnike održavanja: Razumevanje programa, Reinženjering. Inverzno inženjerstvo. Istraživački rad u oblasti softverskog procesa i održavanja softvera.

Metode izvođenja nastave

Predavanja. Diskusija. Studije slučaja. Mentorski rad. Samostalan istraživački rad studenata.

Literatura

1.  Kneuper, R.Software Processes and Life Cycle Models An Introduction to Modelling, Using and Managing Agile, Plan-Driven and Hybrid Processes. Springer Nature Switzerland, 2018.
2.  Meidan, A., García-García, J. A., Ramos, I., & Escalona, M. J.Measuring software process: A systematic mapping study. ACM Computing Surveys, 2018.
3.  Misra, S., Omorodion, M., Fernández-Sanz, L., & Pages, C.A brief overview of software process models: benefits, limitations, and application in practice. Computer Systems and Software Engineering: Concepts, Methodologies, Tools, and Applications, 2018.
4.  Pressman, R. S. & Maxim, B. R.Software Engineering: A practitioner’s Approach. McGraw-Hill Education, 2014.
5.  Pfleeger, S. L., & Atlee, J. M.Software Engineering: Theory and Practice.Prentice Hall, 2010.
6.  Object Management Group (2002). Software Process Engineering Metamodel Specification.
7. B. McFeeley, A. Ideal. A User’s Guide for Software Process Improvement. Software Engineering, Institute CMU/SEI-96-HB-001. 1996.
8. Vlajić, S. Softverski proces. Radni materijal je dostupan studentima na adresi: http://silab.fon.bg.ac.rs/wp-content/uploads/2020/04/SoftverskiProces-Skripta-2016.pdf, 2016.
9. K.H. Bennettand, V. T. Rajlich, Software Maintenance and Evolution: A Roadmap, The Future of Software Engineering, A. Finklestein, ed. ACM Press, 2000.
10. K.H. Bennett, Software Maintenance: A Tutorialin software Engineering, M. Dorfmanand R. Thayer, eds. IEEE Computer Society Press, 2000.