Logika i metodologija za softverske inženjere

Studijski programNaziv predmetaNastavnik/nastavniciStatus predmeta Broj ESPB
Softversko inženjerstvo i elektronsko poslovanjeLogika i metodologija za softverske inženjereLazarević D. Saša Izborni10

Cilj predmeta

Upoznavanje sa konceptima i principima logike i metodologije: uvođenje u logiku (elementi istorije logike, teorije saznanja i teorije značenja), formalna i simbolička logika (pojam, sud i zaključak; dokazivanje i opovrgavanje; logičke pogreške), opšta naučna metodologija (nastanak i razvoj metodologije; struktura naučnog znanja; osnovne naučne i filosofske metode). Usvajanje teorijskih saznanja i razvoj praktičnih veština u projektovanju i realizaciji procesa naučnih istraživanja. Primena naučno-istraživačkih metoda, tehnika i postupaka u informatici i softverskom inženjerstvu. Osposobljenost za pisanje i objavljivanje naučno – istraživačkih radova, kao i za pisanje predloga naučno – istraživačkih projekata.

Ishod predmeta

Osposobljenost studenata za samostalan stručni i naučno istraživački rad i vođenje timova angažovanih na naučno istraživačkim projektima. Kompetentnost za primenu osnovnih i izvedenih naučno istraživačkih metoda, tehnika i praktičnih postupaka.

Sadržaj predmeta

Priroda naučnog saznanja. Odnos nauke i metodologije naučnih istraživanja. Naučno – istraživačka delatnost i njena uloga u razvoju nauke. Naučno – istraživački projekti. Faze naučnih istraživanja; projektovanje i realizacija naučnih istraživanja. Struktura projekta istraživanja. Upotreba statistike i informatike u naučnim istraživanjima. Struktura projekta istraživanja. Priprema predloga naučno – istraživačkih projekata u skladu sa nacionalnom i međunarodnom praksom. Priprema predloga projekata prema standardima u okviru aktuelnih međunarodnih projekata. Upravljanje naučno – istraživačkim projektima. Komunikacija u naučno – istraživačkim projektima. Izrada projektne dokumentacije. Planiranje i realizacija naučnog istraživanja. Prezentacija rezultata naučnih istraživanja i rezultata naučnih projekata.
Studijski istraživački rad. Projektni rad. Nacrt naučno – istraživačkog projekta. Objavljivanje rezultata naučnog rada u zborniku naučnog skupa ili u naučnom časopisu.

Metode izvođenja nastave

Predavanja, radionice, seminarski radovi, analiza realizovanih istraživačkih projekata, samostalan istraživački rad.

1. Marković, M., Filozofski osnovi nauke, SANU, Beograd, 1981.
2. Petronijević, B., Osnovi logike: formalna logika i opšta metodologija, Beletra, Beograd, 1990.
3. Mihailović, D., Metodologija naučnih istraživanja, FON, Beograd, 2009.
4. Kan, S. H., Metrics and models in software quality engineering, Addison-Wesley Longman, 2002.
5. Petrović, G., Logika: oblici misli i metode spoznaje, 28. izdanje, ZUNS, Beograd, 2005.
6. Kolarić, I., Logika, autorsko izdanje, Zlatibor, 2004.
7. Šušnjić, Đ., Metodologija: kritika nauke, 4. izdanje, Čigoja štampa, Beograd, 2007.
8. Koen, M. & Nejgel, E., Uvod u logiku i naučni metod, Jasen, Beograd, 2006.
9. Šešić, B., Opšta metodologija, Naučna knjiga, Beograd, 1971.
10. Howitt, D.& Cramer, D., Introduction to Research Methods, 3rd Edition, Pearson Education Ltd. 2010.