Obeleženo 75 godina računarstva u Rusiji na konferenciji ISPRAS open

Na konferenciji ISPRAS open koja je održana 4. i 5. decembra na Ruskoj akademiji nauka u Moskvi obeleženo je 75 godina računarstva u Rusiji. Na svečanom otvaranju konferencije, prof. dr Božidar Radenković govorio je o saradnji između Fakulteta organizacionih nauka i Ruske akademije nauka, kao i o saradnji ruskog i srpskog ogranka IEEE Computer Society. Kroz saradnju sa Arutyun I. Avetisyan, akademikom RAS i direktorom ISPRAS і Sergejem Prohorovim, predsednikom ruskog ogranka IEEE Computer Chapter, do sada smo ostvarili značajne rezultate: organizovali međunarodne konferencije i predavanja uglednih naučnika, i objavili veći broj zajedničkih radova.

Saradnju našeg fakulteta sa Ruskom akademijom nauka započeo je prof. dr Pavle Pejović. Zajedno sa ostalim članovima projektnog tima razvio je hibridni računar HRS-100 koji je završen 1971. godine. HRS-100 je bio namenjen naučnim i tehničkim istraživanjima, modeliranju složenih dinamičkih sistema i za rešavanje čitavog niza naučnih poslova u institutima u Moskvi i Novosibirsku.