Generativna veštačka inteligencija u analizi podataka i nauci o podacima: Obećanja i izazovi

Zajednički sastanak sa seminarom Veštačka inteligencija

Datum i vreme: Utorak, 26.03.2024. u 14:15

Lokacija: sala 301f, Matematički institut SANU (MISANU) i online.

Registracija za online praćenje predavanja na Seminaru je na linku.

Prof.dr Dragan Vukmirović, Fakultet organizacionih nauka

U eri digitalizacije, generativna veštačka inteligencija (GVI) se nameće kao revolucionarna snaga u analizi podataka i nauci o podacima. Ovo predavanje istražuje kako GVI oblikuje budućnost analize podataka kroz sposobnost da generiše različite sadržaje i sintetičke podatke, podiže tačnost modela i unapređuje istraživačke metodologije. Ipak, pored značajnih potencijala, suočavamo se i sa nizom izazova, kao što su: tačnost i kvalitet izlaza, etičkim dilemama, pitanja privatnosti i tehnička ograničenja.
Kroz analizu studija slučaja i primera iz prakse, predavanje nudi uvid u tekuće i buduće trendove, balansirajući između obećavajućih mogućnosti i realnih ograničenja GVI u kontekstu nauke o podacima.
Predavanje pruža osnovu za istraživanje važnih tema u vezi sa generativnom veštačkom inteligencijom, uz naglasak kako ove tehnologije mogu biti iskorišćene i kakve izazove donose u oblasti analize podataka i nauke o podacima.

Rukovodioci seminara:

MI SANU: Vera Kovačević-Vujčić, Milan Dražić