Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu

Katedra za elektronsko poslovanje

50 godina seminara računarske nauke i primenjena matematika: Pogled u budućnost I deo – Računarstvo

Datum i vreme: Utorak, 13.02.2024. u 14.15

Lokacija: sala 301f, Matematički institut SANU (MISANU) i online .

Registracija za online praćenje predavanja na Seminaru je na linku.

U okviru obeležavanja 50 godina Seminara računarske nauke i primenjena matematika organizujemo mini-simpozijum na temu “Pogled u budućnost – Računarstvo”, u okviru koga ćete imati priliku da saznate nešto novo i čujete mnoge aktuelne teme zahvaljujući mladim istraživačima sa FON-a i Matematičkog instituta SANU, koji će predstaviti rezultate svojih istraživanja.

Teme koje će biti obrađene i njihov kratak opis:

Tamara Naumović, Fakultet organizacionih nauka
SIMULACIONI SISTEM ZA UČENJE UPRAVLJANJA PAMETNIM OKRUŽENJIMA
U okviru ovog predavanja biće predstavljen softver za računarsku simulaciju koji integriše podatke iz okruženja u realnom vremenu koristeći pametne uređaje i tehnologije interneta inteligentnih uređaja (Internet of things – IoT). Softver je baziran na CSMP programu koji je razvio prof. dr B. Radenković na Fakultetu organizacionih nauka. Iako je softver dizajniran prevashodno za inženjersko obrazovanje, može se primeniti na različite domene koji zahtevaju modeliranje dinamike i upravljanje pametnim okruženjima u realnom vremenu. Pored softverskog sistema, biće prikazana i preliminarna procena uticaja softvera na ishode učenja studenata u oblasti računarske simulacije i IoT-a. Evaluacija je bazirana na testiranju sprovedenom sa studentima završne godine Fakulteta organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu, na predmetima Simulacija i simulacioni jezici i Internet inteligentih uređaja.

Petar Lukovac, Fakultet organizacionih nauka
BLOKČEJN SISTEM ZA PRAĆENJE PROIZVODNJE ORGANSKOG MEDA
Ovo predavanje se bavi problemom razlikovanja organskih proizvoda od meda od konvencionalnih. Cilj sistema je da se krajnjem kupcu obezbede transparentne informacija o poreklu proizvoda čiju je istinitost moguće dokazati. Fokus je stavljen na odnos između pčelara i krajnjih potrošača. Predlaže se sistem za praćenje procesa proizvodnje organskog meda baziran na blokčejn tehnologiji i internetu inteligentnih uređaja. Projektovanje sistema za praćenje proizvodnje meda uključuje kreiranje poslovnog modela, modela procesa, modela podataka i modela pametnog ugovora. Takođe će biti prikazan razvoj prototipa, uključujući uređaj sa odgovarajućim senzorima, kao i funkcionalnosti aplikacije. Sistem se može dodatno proširiti kako bi uključio različite zainteresovane strane, kao što su distributeri i trgovci.

Milica Simić, Fakultet organizacionih nauka
MODEL ELEKTRONSKOG POSLOVANJA MODNE INDUSTRIJE ZASNOVAN NA BLOKČEJN TEHNOLOGIJAMA
Na ovom predavanju biće prikazan razvijen model elektronskog poslovanja modne industrije baziran na blokčejn i NFT tehnologijama. Izvršena je analiza koncepata koji su vezani za Web3 i blokčejn, sa posebnim fokusom na analizu postojećih poslovnih modela i promena u poslovanju koje donosi blokčejn. Prikazana je integracija postojećih oblika e-poslovanja sa Web3 okruženjem, blokčejn platformama i NFT tržištem. Predloženi poslovni model modne industrije zasnovan na blokčejn i NFT tehnologijama treba da pokaže kako se blokčejn tehnologije mogu primeniti u lancu snabdevanja modne industrije za praćenje poslovnih transakcija između svih zainteresovanih strana i ukaže na potencijal primene NFT-a u domenu mode. Poseban fokus će biti na prezentaciji razvijenog prototipa pametnih ugovora korišćenjem programskog jezika Solidity i implementaciji Fashion NFT Marketplace-a.

Anastazia Žunić, Matematički institut SANU
OBRADA PRIRODNOG JEZIKA: IZAZOVI I PRIMENE
Obrada prirodnog jezika (engl. natural language processing) je oblast koja spaja lingvistiku i veštačku inteligenciju i kao takva nalazi primenu u različitim oblastima. Jednim delom ova oblast predstavlja rešenje za probleme koji su se pojavili porastom količine tekstualnih podataka na internetu. U ovom predavanju biće dat kratak uvod u obradu prirodnog jezika i u probleme kojima se ova oblast bavi. Osvrnućemo se takođe i na metode koje se koriste u obradi prirodnog jezika. Nakon toga će biti prikazani izazovi sa kojima se ova oblast susreće, za kraj će biti predstavljene primene obrade prirodnog jezika u psihologiji i u oblasti zdravlja i blagostanja.

Anđelka Zečević, Matematički institut SANU
JEZIČKI MODELI U SLUŽBI RANE DETEKCIJE ALCHAJMEROVE BOLESTI
Sinergija između tehnologije i medicina otvara nove puteve za inovativna istraživanja, posebno kada su u pitanju složeni medicinski fenomeni. Jedan takav fenomen je demencija, zdravstveno stanje koje obuhvata niz kognitivnih poremećaja koji utiču na pamćenje, rasuđivanje i svakodnevno funkcionisanje. Prema zvaničnim statistikama, demencija ima trend rasta, sa procenom da će se do 2050. godine broj pacijenata utrostručiti, donoseći sa sobom nesaglediv zdravstveni i socio-ekonomski teret. U ovom izlaganju biće predstavlјene primene jezičkih modela, poslednjih dostignuća u domenu obrade prirodnih jezika, i njihov kapacitet da pomognu u ranoj detekciji Alchajmerove bolesti, najčešćeg oblika demencije.

Milan Todorović, Matematički institut SANU
BC4GRID PROJEKAT – PRIMENA BLOKČEJN TEHNOLOGIJE U PAMETNIM ELEKTROENERGETSKIM MREŽAMA
Pametne elektroenergetske mreže predstavlјaju sledeći korak u razvoju tradicionalnih energetskih sistema, nudeći održiv i efikasan način upravlјanja sa višim stepenom bezbednosti. Razvoj mogućnosti za proizvodnju električne energije iz obnovlјivih izvora doprineo je nastanku novog tipa korisnika u sistemu pametnih mreža – ‘prozjumera’, koji ne samo što troše električnu energiju već je i proizvode. Za uspostavlјanje pravednog tržišta električne energije, sprovedena su obimna istraživanja s cilјem tranzicije od centralizovanih ka decentralizovanim sistemima trgovine. Blokčejn tehnologija se pokazala kao idealna osnova za ovakvu transformaciju zbog svoje prirodne decentralizovanosti i distribuiranosti. Kao rezultat ovog projekta razvijena je platforma za trgovinu električnom energijom koja uklјučuje modifikovanu verziju Eterijum platforme, pametne ugovore i odgovarajuću distribuirane aplikaciju (dApp).
Učesnici projekta su i Milica Knežević, Miodrag J. Mihalјević (MISANU), Slobodan Jelić (Građevinski fakultet, Beograd), Domagoj Ševerdija (Sveučilište J. J. Štrosmajer, Osijek) i Nikolina Brajović (B Solutions, Tivat).

Check Also

Materijali sa seminara Projektno-zasnovano učenje u digitalnom okruženju

U petak 29.novembra 2024. uspešno je održan seminar “Projektno-zasnovano učenje u digitalnom okruženju” na kom …