Ekološki problemi kao posledica rada sa blockchain tehnologijom

Datum i vreme: Utorak, 12.03.2024. u 14.15

Lokacija: sala 301f, Matematički institut SANU (MISANU) i online.

Registracija za online praćenje predavanja na Seminaru je na linku.

Pozivamo vas na predavanje o ekološkim izazovima povezanim sa blockchain tehnologijom koje će održati Prof. dr Vojkan Vasković, profesor u penziji sa Fakulteta organizacionih nauka. Predavanje će se fokusirati na uticaj koji blockchain ima na potrošnju električne energije i posledične ekološke probleme.

Tehnologija lanca blokova se pojavili pre šesnaest godina i ubrzo su postale fenomen koji velikom brzinom osvaja prostor u finansijskom sektoru ali i u drugim oblastima poslovanja. Softversko rešenje na bazi lanca blokova prvo je primenjeno za potrebe kripto valute pod nazivom Bitcoin a zatim je započelo masovno kreiranje sličnih sistema transferisanja novca, tako da je do sada implementirano preko deset hiljada ovakvih sistema. U početku niko nije analizirao količinu električne energije koja se troši za ove namene ali je ubrzo sa razvojem ovog poslovanja uočen problem. Masovna primena ASIC uređaja za rudarenje kripto valuta, zahteva veliku količinu električne energije koja se troši u procesima izračunavanja kriptografskih algoritama a obzirom na to da ih je u svetu instalirano više miliona samo za potrebe Bitcoin rudarenja, jasno je da ovolika potrošnja izaziva zabrinutost u vezi sa uticajem ove energetski zahtevne tehologije na životnu sredinu. Ovi problemi postaju sve akutniji jer se primena blockchain tehnologije svakim danom sve više širi.

Rukovodioci seminara:

MI SANU: Vera Kovačević-Vujčić, Milan Dražić