Ekonomski i sociološki aspekti digitalne transformacije

Studijski programNastavniciStatus predmetaSemestarESPB
Elektronsko poslovanjeMiloadinović M. Slobodan, Jednak J. Sandra, Kragulj P. DraganaIzborni16

Razumevanje efekata i koncepata kako se društvo i ekonomija transformišu zbog primene informacionih i komunikacionih tehnologija. Upoznavanje i evaluacije ekonomskih i sociloških apsekta digitalne ekonomije i digitalne transformacije. Upravljanje poslovanjem u uslovima digitalnih promena. Sagledavanje i analiza industrijskih revolicija, društvenih mreža, neoliberalizma, digitalne ekonomije, ekonomije mreža i ekonomije deljenja.

Teorijska nastava

Socijalne implikacije savremnog naučno-tehnološkog razvoja: treća i četvrta industrijska revolucija – informatička, informaciona i digitalna pismenost; Internet: umreženo društvo i promene socijalnih obrazaca; Moć u umreženom društvu; Socijalne impplikacije neoliberalizma: fleksibilnost i prekarizacija rada; Informacino društvo i novi obrasci socijalne kontrole; Sajber kriminal, terorizam i ratovanje; Ekonomski kontekst i specifičnosti digitalne ekonomije (digitalna vs ekonomija znanja vs IT ekonomija); Infrastruktura za razvoj digitalizacije preduzeća u digitalnom okruženju; Ekonomija mreže; Ekonomija deljenja; Digitalizacija u EU; Ekonomski aspekti poslovanja putem digitalih platformi; Konkurencija, tržišta i porezi u digitalnom okruženju.

Praktična nastava

Časovi vežbi prate metodske jedinice predavanja.

1. Jednak S., Razvoj ekonomije zasnovane na znanju: izazovi i mogućnosti (odabrana poglavlja), Zadužbina Andrejević, Beograd, 2012.
  2. Kragulj D., Ekonomija - Osnovi mikroekonomske i makroekonomske analize (odabrana poglavlja), izdanje autora, Beograd, 2020.
  3. Lazović V., Đuričković T., Digitalna ekonomija(odabrana poglavlja), Cetinje, 2018.
  4. Miladinović S., Digitalna pismenost - od privilegije do nužnosti, Naučno-stručni skup Primena digitalizacije u kulturi i nauci, priredili Đuro Kutlača, Dragan Prlja, Beograd: SANU: Audiovizuelni arhiv i digitalni centar SANU: Institut za uporedno pravo, str. 61-76., 2019.
  5. Miladinović S., Prekarizacija rada i prekarijat kao posledice savremenog razvoja, Tehnologija, kultura i razvoj XXV, urednik Vlastimir Matejić, Beograd: Udruženje Tehnologija i društvo: Institut "Mihajlo Pupin", Centar za istraživanje razvoja nauka i tehnologija. str. 84-99, 2019.
  6. Petrović D., Društvenost u doba inteneta, Novi Sad: Akademska misao., 2013