Napredne cloud infrastrukture i servisi

Studijski programInformacioni sistemi i menadžment
Studijska grupaElektronsko poslovanje
Status predmetaIzborni
NastavniciBožidar Lj. Radenković, Marijana S. Despotović-Zrakić, Aleksandra B. Labus, Dušan M. Barać, Zorica M. Bogdanović

Sadržaj predmeta

Teorijska i praktična nastava: Metodologija naučno istraživačkog rada u oblasti cloud infrastrukture i servisa. Virtuelizacija resursa. Analiza standarda u cloud computing-u. Modeliranje cloud infrastrukture. Analiza modela privatnog, javnog i hibridnog cloud-a. Infrastruktura kao servis. Platforma kao servis. Softver kao servis. Upravljanje cloud infrastrukturom. Modeliranje i implementacija servisa za prikupljanje, pretraživanje, obradu i korišćenje velikih količina podataka u elektronskom poslovanju (Big Data). Nerelacione baze podataka. Apache Hadoop. Paralelno i distribuirano pretraživanje podataka. Map reduce algoritam. Java MapReduce API. Sigurnost i upravljanje rizikom u cloud computing-u. Modeliranje poslovnih procesa elektronskog poslovanja na cloud infrastrukturi. Razvoj aplikacija elektronskog poslovanja u cloud okruženju, korišćenjem Amazon, Google i windows Azure servisa. Primena cloud computing infrastrukture i servisa u poslovanju, nauci i obrazovanju. Pregled i analiza istraživanja povezanosti cloud computing i Internet of things tehnologija. Analiza rezultata najnovijih istraživanja u oblasti cloud computing-a sa pregledom najznačajnijih referenci.

Cilj predmeta

Cilj predmeta je osposobljavanje studenata za samostalan naučno istraživački rad, modeliranje novih rešenja i rešavanje aktuelnih problema u primeni cloud computing infrastruktura i servisa u elektronskom poslovanju. Studenti se osposobljavaju za projektovanje inovatnivnih modela cloud infrastrukture, aplikacija elektronskog poslovanja zasnovanih na cloud servisima, kao i servisa za prikupljanje, pretraživanje i obradu velikih količina podataka u elektronskom poslovanju (Big Data).

1. Materijali u e-formi, sa sajta www.elab.fon.bg.ac.rs
  2. M.Despotović-Zrakić, V.Milutinović, A.Belić (Eds), High performance and cloud computing in scientific research and education, monografija, IGI Global, 2014.
  3. Despotovic-Zrakic M,Simic K,Labus A,Milic A,Jovanic B, Scaffolding Environment for e-Learning through Cloud Computing, Educational Technology & Society, vol. 16, br. 3, str. 301-314, 2013.
  4. V.Vujin, Elektronsko obrazovanje u računarskom oblaku, Zadužbina Andrejević, 2013.
  5. B.Furht, A.Escalante (Eds), Handbook of Cloud Computing, Springer publishing company, 2010.
  6. T.White, Hadoop: The Definitive Guide, O’Reilly Media, 2009.
  7. R.Buyya, J.Broberg, A.Goscinski (Eds), Cloud computing Principles and Paradigms, Wiley, 2011.
  8. R.Buyya, CS.Yeo, S.Venugopal, J.Broberg, I.Brandic, Cloud computing and emerging IT platforms: Vision, hype, and reality for delivering computing as the 5th utility, Future Generation Computer Systems, Vol 25,  No 6, pp 599-616, 2009.
  9. G.Reese, Cloud Application Architectures, O’Reilly, 2009.
  10. J.Dean, S.Ghemawat, MapReduce: Simplified Data Processing on Large Clusters, OSDI’04: Sixth Symposium on Operating System Design and Implementation, San Francisco, CA, 2004.
  11. Internet inteligentnih uređaja, B. RadenkovićM. Despotović-ZrakićZ. BogdanovićD.BaraćA.Labus, Ž. Bojović, Fakultet organizacionih nauka, 2017, ISBN:978-86-7680-304-0
  12. Praktikum Internet inteligentnih uređaja, B. RadenkovićM. Despotović-ZrakićZ.BogdanovićD. BaraćA. Labus, Fakultet organizacionih nauka, 2017