Konkurentno i distribuirano programiranje – odabrana poglavlja

Studijski programInformacioni sistemi i menadžment
Studijska grupaElektronsko poslovanje
Status predmetaIzborni
NastavniciBožidar Lj. Radenković, Marijana S. Despotović-ZrakićZorica M. Bogdanović

Sadržaj predmeta

Teorijska i praktična nastava: Metodologija naučno-istraživačkog rada u oblasti konkurentnog i distribuiranog programiranja. Napredne hardverske arhitekture. Kernel multiprogramskog sistema. Napredne organizacije multiprocesora. Tipični problemi komunikacije i sinhronizacije procesa. Arhitektonska sredstva za kontrolu pristupa kritičnom regionu. Sistemska sredstva. Monitori. Obezbeđenje distribuiranosti, linearne skalabilnosti i pouzdanosti u savremenim računarskim sistemima. Distribuirani računarski sistemi. Komponente distribuiranih računarskih sistema. Distribuirana deljena memorija. Koordinacija i sinhronizacija procesa u distribuiranim računarskim sistemima. Distribuirani fajl sistemi. Servisno orijentisane arhitekture i distribuiranje poslovne logike. Distribuirane baze podataka. Pregled i analiza najznačajnijih referenci u ovoj oblasti. Analiza rezultata aktuelnih naučno istraživačkih projekata u ovoj oblasti.

Cilj predmeta

Cilj predmeta je da se studenti osposobe za samostalan naučno-istraživački rad u oblasti distribuiranih računarskih sistema i konkurentnog programiranja.

1. Materijali u e-formi, sa sajta www.elab.fon.bg.ac.rs
  2. A.Tanenbaum, M.Steen, Distributed Systems Principles and Paradigms (Second Edition), Pearson Prentice Hall, 2007.
  3. M. Ben-Ari , Principles of concurent and distributed programming, New York: Prentice-Hall, 1991.
  4. Fred B. Schneider, On Concurrent Programming,  Springer, 1997.
  5. W. Ahmed, Y. W.Wu, A survey on reliability in distributed systems , Journal of Computer and System Sciences, 79(8), 1243-1255, Elsevier, 2013.
  6. L. Lopriore, Object protection in distributed systems, Journal of Parallel and Distributed Computing, 73 (5), 570-579, Elsevier, 2013.
  7. D.L.Galli, Distributed Operating Systems, Concepts & Practice, Prentice Hall, 2000.
  8. A. Puder, K. Römer, F. Pilhofe, Distributed Systems Architecture: A Middleware Approach, Elsevier, 2006.
  9. G. Coulouris, J.Dollimore, T. Kindberg, G.Blair, Distributed Systems: Concepts and Design, Pearson Education, 2011.
  10. Michael Philippsen, A survey of concurrent object-oriented languages, Concurrency: Practice and Experience, 12(10), 980, John Wiley & Sons, 2000.
  11. Internet inteligentnih uređaja, B. RadenkovićM. Despotović-ZrakićZ. BogdanovićD.BaraćA.Labus, Ž. Bojović, Fakultet organizacionih nauka, 2017, ISBN:978-86-7680-304-0
  12. Praktikum Internet inteligentnih uređaja, B. RadenkovićM. Despotović-ZrakićZ.BogdanovićD. BaraćA. Labus, Fakultet organizacionih nauka, 2017