ICMarkTech’20

Pozivaju se članovi akademske zajednice, istraživači i stručnjaci iz prakse da učestvuju u radionici I BMASmartC 2020 – 1st Workshop on Innovative Business Models and Applications for Smart Cities slanjem radova iz oblasti inovativnih poslovnih modela, marketing strategija i IT aplikacija za razvoj pametnih gradova.

Rastom broja gradskog stanovništva i brzom urbanizacijom širom sveta, od suštinske važnosti je izgradnja sinergije između prostornih, socijalnih, ekonomskih i ekoloških aspekata grada i njegovih stanovnika. Ovakva sinergija se može ostvariti razvojem pametnih gradova sa sledećim ciljevima:

• unapređenje kvaliteta života građana razvojem pametnih okruženja (pametne zgrade, pametne kancelarije, pametne učionice, pametni tržni centri, pametna proizvodnja, i sl.),
  • ušteda potrošnje električne energije primenom pametnih elektroenergetskih mreža,
  • smanjenje zagađenja okoline (smanjenje potrošnje goriva i emisije štetnih gasova, pametno recikliranje otpada, smanjenje zagađenja bukom),
  • unapređenje efikasnosti transportnih sistema,
  • povećanje BDP-a i dohotka po glavi stanovnika,
  • optimizacija investicija u pametnu infrastrukturu grada,
  • pružanje usluga u realnom vremenu i brz pristup vladinim servisima,
  • e-participacija građana u cilju unapređenja e-demokratije.

Pametni gradovi se zasnivaju na šest komponenata: pametna okruženja, pametan kvalitet života, pametna ekonomija, pametna mobilnost, pametne komunalne usluge i pametna e-uprava. Cilj radionice I BMASmartC 2020 je razvoj inovativnih poslovnih modela za svaku od ovih komponenata pametnog grada sa fokusom primene:

• savremenih IT tehnologija (internet inteligentnih uređaja, mobilne tehnologije, veb tehnologije, cloud computing, big data, blockchain tehnologije, veštačka inteligencija, mašinsko učenje, virtuelna realnost, proširena realnost) za razvoj servisa i aplikacija za pametne gradove,
  • strategija digitalnog marketinga za podizanje svesti i promociju novih servisa i aplikacija u pametnom gradu.

Pozivaju se učesnici da dostave radove na neku od sledećih tema:

• Smart city business models
  • Innovative marketing strategies for promotion of smart city services
  • Smart healthcare services
  • Applications of wearable computing
  • Innovative business models for environmental pollution management
  • Smart grids business models
  • Mobile marketing in smart retail
  • Smart city real time services
  • Smart industry business models
  • Innovative business models for intelligent transportation and smart traffic
  • Innovative business models for smart urban agriculture
  • Innovative business models for smart educational environments
  • Crowdsourcing models for smart environments and shared economy
  • Crowdsensing services
  • Citizen Science / Citizenship 2.0,
  • Immersive simulations in smart environments
  • AI, VR and AR based business models for smart environments
  • Use of blockchain models in Smart cities
  • Digital Twin
  • Process reengineering in the implementation of electronic public services
  • Smart Cities for elderly people (eg: proximity platform, informal caregivers, socialization, shopping, geriatric support, trip adviser of the volunteer for support to the elderly,….)
  • Cloud computing, new internal logics, and standards for interoperability in public organizations;
  • Culture, Art and Technology
  • Use of IoT technologies in central and local public Administration Disruptive Space Technologies and Innovations

Prihvaćeni radovi biće objavljeni u Springerovom časopisu Smart Innovation, Systems and Technologies.

Proširene verzije radova odabrane od strane koordinatora programskog odbora biće objavljeni u časopisu Data Technologies and Applications.

Važni datumi:

Rok za slanje radova: 30. jun 2020.

Obaveštenje o prihvatanju radova: 15. jul 2020.

Registracija: 30. jul 2020.

Konferencija: 8-10 oktobar 2020.

Uputstvo za pripremu radova se može preuzeti sa sledećeg linka:

Link za slanje radova:

Za više informacija o registraciji posetiti sledeći link:

Organizatori radionice I BMASmartC 2020:

• Katedra za elektronsko poslovanje, Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu (Srbija)
  • Računarski fakultet, Univerzitet Union (Srbija)
  • NOVA Information Management School (NOVA IMS) – Universidade Nova de Lisboa  (Portugal)

Koordinatori programskog odbora:

• Marijana Despotović-Zrakić (Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu, Srbija)
  • Aleksandra Labus (Fakultet organizacionih nauka, Univerzitet u Beogradu, Srbija)
  • Miloš Radenković (Računarski fakultet, Univerzitet Union, Srbija)
  • Vitor Santos (NOVA Information Management School (NOVA IMS) – Universidade Nova de Lisboa, Portugal)